среда, 26 июня 2019 г.

სამოდელო გაკვეთილი ,,პაპა და შვილიშვილი''(ინტეგრირებული-ქართული ენა, ბუნებისმეტყველება)



        
                                                      ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა
მასწავლებლის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი: თამარ ბერაძე   პ/ნ 56001000413
საგანი: ქართული ენა, ბუნებისმეტყველება.
სწავლების საფეხური/კლასი: დაწყებითი.  III-ვ კლასი.
მოსწავლეთა რაოდენობა: 23 მოსწავლე

გაკვეთილის თემა:  ვლადიმერ ასლამაზიშვილის ,,პაპა და შვილიშვილი“
გაკვეთილის მიზანი: მოსწავლე დაეუფლოს კითხვის ტექნიკას და შეძლოს წაკითხულის გააზრება ,ტექსტში კონკრეტული   საგნის/მოვლენის წარმოჩენა და მათი დახასიათება, დასკვნის გამოტანა, ტექსტში მოცემული ინფორმაციის დაკავშირება პირად გამოცდილებასთან. ამოიცნოს მცენარის ძირითადი ორგანოები და იმსჯელოს მათი დანიშნულების შესახებ.
ქართ.დაწყ.(I).2. მოსწავლემ უნდა შეძლოს სტანდარტით განსაზღვრული სხვადასხვა ტიპის ტექსტების მოსმენა, გაგება-გააზრება და გადმოცემა.  • ამოიცნობს ტექსტის თემას; • ასახელებს ტექსტში ასახულ ფაქტებს, პერსონაჟებს;  • ამოიცნობს ტექსტის შინაარსს სათაურის მიხედვით.
 ქართ.დაწყ.(I).6. მოსწავლემ უნდა შეძლოს გაწაფულად კითხვა.ხმამაღლა, თავისუფლად კითხულობს მასწავლებლის მიერ მითითებულ ეპიზოდს, მცირე ზომის ტექსტებს; • ხმამაღლა კითხვისას იცავს პაუზას სასვენ ნიშნებთან.
ქართ.დაწყ.(I).13.  3. მოსწავლემ უნდა შეძლოს სტანდარტით განსაზღვრული სხვადასხვა ტიპის მცირე ზომის მარტივი ტექსტების შექმნა ნაცნობ თემატიკაზე.
 • აღწერს კონკრეტულ საგანს (მცენარესმოვლენას), წარმოაჩენს მათ დამახასიათებელ ნიშან-თვისებებს;   • თანამიმდევრობის დაცვით გადმოსცემს ნაცნობი ტექსტის/ტექსტის ეპიზოდის შინაარსს;
ბუნებისმეტყველება:
ბუნ.დაწყ. (I). 2. მოსწავლემ უნდა შეძლოს:  ორგანიზმების(მცენარეების)/ბუნებრივი მოვლენების (ქარის) აღწერა და დახასიათება ძირითადი ნიშან-თვისებების მიხედვით და გაუზიაროს თანაკლასელებს.
·         ამოიცნობს ყვავილოვანი მცენარის ძირითად ორგანოებს და მსჯელობს მათი დანიშნულების შესახებ. მსჯელობს ორგანიზმების (მცენარეების) სასიცოცხლო მოთხოვნილებებისა და მათზე გარემო ფაქტორების ზემოქმედების შესახებ  და  შეუძლია ინფორმაციის მოძიება.
N

აქტივობის აღწერა

გამოყენებული მეთოდი/მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა/ფორმები
სასწავლო რესურსები
დრო/წუთი
1.








2.




















3.







 აქტივობა-1
კლასის ორგანიზება,
გაკვეთილის მიზნისა და შეფასების რუბრიკის გაცნობა.





აქტივობა-2
პროვოცირების მიზნით მოსწავლეებს ვაჩვენებ სლაიდს,  სადაც ასახულია  ნორჩი მცენარის, ნერგის, ზრდა-განვითარება და მასზე გარემო ფაქტორების (ბუნებრივი მოვლენების) ზემოქმედება. მოსწავლეები კითხვებზე პასუხის გაცემით გადმოსცემენ, თუ რა ისწავლეს ბუნებაში მცენარის აგებულების, მისი ძირითადი ნიშან-თვისებების შესახებ და მცენარეზე ბუნებრივი მოვლენის (ქარის)ზემოქმედებაზე.  შემდეგ ვაჩვენებ ვარაუდების ღრუბელში ჩასმულ ილუსტრაციას ასახსნელი ტექსტიდან და მივმართავ კლასს: ალბათ,  მიხვდით, რაზე იქნება ჩვენი გაკვეთილი? გამოთქვამენ ვარაუდებს.
იხ.სლაიდი დანართის სახით.


აქტივობა-3

იხ. დანართი N 1
აქტივობის დასრულებისთანავე მოსწავლეები ავსებენ ასოციაციურ რუკას - მცენარის აგებულება.

გამოთქვამენ ვარაუდებს ასახსნელი ტექსტის შესახებ
იხ.დანართი N 2













მასწავლებლის კომენტარი















კითხვა-პასუხი.
მთელი კლასი.












მთელი კლასი.














ინდივიდუალური


მთელი კლასი
ფლიფჩარტი.შეფასების რუბრიკა.












სლაიდი










ივსება ასოციაციური რუკა





ივსება ვარაუდების ღრუბლები
1 წთ














4
წთ.




















2წთ.





4.











აქტივობა-4
ტექსტს ვკითხულობ ხმამაღლა თავიდან ბოლომდე. შემდეგ დავყოფ აბზაცებად და  ერთხელ კიდევ წავაკითხებ რამდენიმე მოსწავლეს. ამის შემდეგ დავსვამ გაგება-გააზრებასთან დაკავშირებულ კითხვებს:
1.      თქვენი აზრით, რომელს მიეკუთვნება ეს ნაწარმოები? ა. ზღაპარი.   ბ. იგავ-არაკი.   გ. მოთხრობა.
2.      როდის დარგო პაპამ თუთის ნერგი?
3.      რატომ დასჭირდა შვილიშვილს პაპის ხელჯოხი?
4.      რა ასწავლა თედო პაპამ თავის პატარა შვილიშვილს?
5.      რა დაარიგა პაპამ შვილიშვილს?
6.      როგორ გესმით გამოთქმები:  ,,ვალში არ დაგრჩება“,  ,,სიტყვა პირზე შერჩა“?
7.      რა ჰქვია ასეთ გამოთქმას?
8.      რამდენად კარგად ასრულებს შვილიშვილი პაპის დარიგებას?
9.      აქედან გამომდინარე, შეაფასეთ, როგორი ურთიერთობა აქვთ პაპასა და შვილიშვილს?
10.  მაინტერესებს, თქვენ თუ დაგირგავთ მცენარე? -გამოთქვამენ თავიანთ მოსაზრებებს
მასწავლებლის მიერ ხმამაღლა კითხვა. 

კითხვის სხვადასხვა სახე.(წაკითხულის გაგრძელება
ინდივიდუალური)




დისკუსია (სხვადასხვა დონის შეკითხვების დასმით).
ინდივიდუალური,  მთელი კლასი.















სახელმძღვანელო (ნ.გორდელაძე; თ. კუხიანიძე__ „ქართული “)







13 წთ.
5.










6.





























7.







აქტივობა-5
სლაიდით ვაჩვენებ ფოტოსურათებს, რომელთა მეშვეობითაც მოსწავლეები ადვილად შეძლებენ
უცნობი ლექსიკური ერთეულების განმარტებას, შეადგენენ წინადადებებს და შეავსებენ  ,,სიტყვის პირამიდას’’
იხ.დანართიN 3



 აქტივობა-6
ვამზადებ მოსწავლეებს ჯგუფური მუშაობისათვის, ვაძლევ ინსტრუქციას, ვურიგებ ბარათებს მზაობის მიხედვით.

I ჯგუფი.
ცალკეული ნაწილებისაგან ააწყვეთ მცენარის აპლიკაცია და  ჩამოწერეთ თითოეულის ფუნქცია.
იხ.დანართი- N4


II ჯგუფი.
შეავსეთ T-დიაგრამა: ქარი სასარგებლო; ქარი ზიანის მომტანი. ჩამოწერეთ ქარის დადებითი და უარყოფითი თვისებები.
იხ.დანართი- N 5

III ჯგუფი.
მოცემული ცხრილი- ,,მოსწავლის დღიური’’ შეავსეთ შესაბამისი მითითებების მიხედვით.

IV ჯგუფი.
მოცემული ცხრილი -,,მოთხრობის რუკა’’ შეავსეთ მითითებების მიხედვით.
იხ.დანართი-N 7


აქტივობა-7
პრეზენტაცია



















მოსწავლეთა მუშაობაზე დაკვირვება.














ჯგუფური


სლაიდი
მთელი კლასი


















ილუსტრაცია,  თაბახის ფურცლები.
ფერადი ფურცლები, წებო, მაკრატელი, ფერადი ფანქრები.














4 წთ















8 წთ






















4 წთ

8.








9.
 აქტივობა-8
ვაჯამებ გაკვეთილს და ვეკითხები მოსწავლეებს: რა გავაკეთეთ დღევანდელ გაკვეთილზე?
 რა  უფრო საინტერესო იყო?
რა შევისწავლეთ ? რაში გამოვიყენებთ?




აქტივობა-9
 მოსწავლეებს  ვაძლევ საშინაო დავალებას.
(ივარჯიშეთ ტექსტის თავისუფლად კითხვაში)
წერითი დავალება: მეორე, მესამე და მეოთხე შეკითხვის პასუხები რვეულში ჩაწერე.


კითხვა-პასუხი










მასწავლებლის კომენტარი
მთელი კლასი









მთელი კლასი











სახელმძღვანელო, რვეული






2 წთ








 1 წთ













10.
აქტივობა-10
მოსწავლეთა შეფასება

განმავითარებელი კომენტარი
მთელი კლასი

 1 წთ










                                                                      
შეფასების რუბრიკა
ჩართულობა
კრიტერიუმები
დიახ
არა
ნაწილობრივ
საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობის ხარისხი მაღალია.ყოველთვის უსმენს და თვალყურს ადევნებს მასწავლებელს.



იჩენს ინტერესს თემისადმი. ადეკვატურად პასუხობს დასმულ შეკითხვებს.



მკაფიოდ და გასაგებად აყალიბებს აზრს.






ჯგუფური მუშაობა

კრიტერიუმები
დიახ
არა
ნაწილობრივ
ჯგუფის ყველა წევრი ჩართულია.




ჯგუფის წევრები უსმენენ ერთმანეთს.




ჯგუფის წევრები თანამშრომლობენ (აზრის გამოხატვის თანაბარი პირობები).



ჯგუფი იცავს დროის ლიმიტს.











 ხელმოწერა:
თარიღი:








დანართი N1
                                                                                                  







ყვავილოვანი           მცენარეები
დანართი-1












 


ვარაუდების ღრუბელი























სიტყვის პირამიდა



(სიტყვების განმარტება)
ნერგი- ტოტი, რომლისგანაც ხე იზრდება.
ტოტი-ხის ან ბუჩქის გამონაზარდი რტო.
ფიჩხი-ხის ნასხეპი ტოტები ან ტოტებიანი პატარა ხე, მოჭრილი.
ჭიგო-სწორი, წაგრძელებული ტოტი.

(სავარაუდო წინადადებები ტექსტიდან)
პაპამ ეზოში თუთის ნერგი დარგო.
ფიჩხის გროვიდან გრძელი და სწორი ტოტი ამოარჩიეს.
ჭიგო  გამოთალეს და ნერგს შეუდგეს.


+









ჯგუფური სამუშაო-1





ყვავილოვანი მცენარის ნაწილების ფუნქცია:
ფესვი-ამაგრებს მცენარეს ნიადაგში; ნიადაგიდან იღებს წყალს და მარილებს.
ღერო-წყალს და საკვებს აწვდის ყველა  ორგანოს.
ფოთოლი-აორთქლებს ზედმეტ წყალს; ფოთოლში წარმოიქმნება საკვები შაქარი.
ყვავილი-იზიდავს მწერებს ფერის, სუნის და ნექტრის დახმარებით; წარმოქმნის ნაყოფს და თესლს.
ნაყოფი, თესლი- მცენარე თესლის მეშვეობით მრავლდება; ნაყოფი იცავს მას დაზიანებისაგან.






ჯგუფური სამუშაო-2                                                                   T-დიაგრამა                         
ქარი
                              ქარი- სასარგებლო                   ქარი -ზიანის მომტანი

















ქარი- სასარგებლო:
ქარი ცვლის ამინდს.   ჰაერს ასუფთავებს. ფანტავს კვამლს.  ქარის დაბერვისას მცენარის თესლი მიწაზე იბნევა.  ქარს მცენარის თესლი შორს გადააქვს და იქიდან ახალი მცენარე იზრდება.

ქარი ზიანის მომტანი:
ძლიერ ქარს შეუძლია სახლებს სახურავები ახადოს.  ხეები ძირიანად მოგლიჯოს.  ზღვაზე უზარმაზარი ტალღები წარმოქმნას. მოსავალი დააზიანოს.












ჯგუფური სამუშაო-3
მოსწავლის დღიური (არსებითი სახელის გარჩევა)
არსებითი
სახელი
ვინ?  /  რა?
სულიერი  /  უსულო
მხ.რიცხვი / მრ.რიცხვი
ბრუნვა
ბრუნვის ნიშანი

ნერგი








პაპის








შვილიშვილები








ქარმა








წყალს








ჯოხით








ჯგუფური სამუშაო-4
მოთხრობის რუკა (შეჯამება)
მოთხრობის
პერსონაჟები



რას აკეთებს თედო პაპა?
რას აკეთებს გიო?
რას აკეთებენ თედო პაპა და გიო ერთად?

1.



2.










































                                               











Комментариев нет:

Отправить комментарий