понедельник, 14 января 2019 г.

საჩვენებელი გაკვეთილი თემაზე-,,არსებითი სახელის ბრუნება"

საჩვენებელი გაკვეთილი თემაზე-არსებითი სახელის ბრუნება
 გაკვეთილის  გეგმის ფორმა
     2

11.12 2018
მასწავლებლის სახელი , გვარი  :   თამარ ბერაძე
პირადი ნომერი : 56001000413
საგანი :  ქართული
სწავლებლის საფეხური /კლასი :  დაწყებითი III
მოსწავლეთა  რაოდენობა 23
გაკვეთილის თემა : გრამატიკა - არსებითი სახელის ბრუნება
გაკვეთილის მიზანი : მოსწავლემ შეძლოს ძირითადი ენობრივ-გრამატიკული საშუალებების სათანადოდ გამოყენება.
                                          მოსწავლემ უნდა გაიგოს და შეისწავლოს, რომ არსებითი სახელი დაბოლოებას იცვლის - იბრუნვის.

 გაკვეთილის  თემისა  და  მიზნის  შესაბამისობა  ეროვნული  სასწავლო  გეგმის  მოთხოვნებთან;
ქართ.დაწყ.(I).1. მოსწავლემ უნდა შეძლოს სათანადო სამეტყველო ქცევის გამოვლენა ნაცნობ საკომუნიკაციო სიტუაციაში.
·         ადეკვატურად რეაგირებს ნაცნობ სამეტყველო სიტუაციაში;

·         ადეკვატურად აღიქვამს ინფორმაციას;
ქართ.დაწყ.(I).15. მოსწავლემ უნდა შეძლოს წერის ნაცნობი სტრატეგიების გამოყენება მიზნის შესაბამისად.
·         • გადაიკითხავს და ჩაასწორებს საკუთარ ნაწერს, ჩაამატებს, ამოშლის ან გადასვამს ტექსტში სასურველ სიტყვას ან წინადადებას;
N
აქტივობის მიზანი და აღწერა
გამოყენებული მეთოდი / მეთოდები
კლასის ორგანიზების ფორმა / ფორმები
სასწავლო რესურსები

დრო (წთ)
1
აქტივობა1-კლასის ორგანიზება
 (მიზანი:)- მოსწავლეების მზაობა გაკვეთილისათვის.
·         გავაცნობ მოსწავლეებს გაკვეთილის მიზნებსა და შეფასების რუბრიკებს.

ვერბალური ახსნა.

მთელი  კლასი.
შეფასების რუბრიკები ;
დანართი ( 1)
1 წთ
2
.აქტივობა-2   დავალების შემოწმება.
(მიზანი): მოსწავლეთა ცოდნის დონის შემოწმება.
რამდენიმე მოსწავლეს წავაკითხებ საშინაო დავალებას, განვიხილავ. კლასს მივმართავ შეკითხვით:- განსხვავებულად შესრულებული დავალება  ხომ არ აქვს ვინმეს?


ქმედებაზე ორიენტირებული სწავლება
მთელი  კლასი.
საშინაო დავალების რვეული.

3წთ
3
აქტივობა:-3. წინარე ცოდნის გააქტიურება  ,,სლაიდი“
(მიზანი) მოსწავლეები გაიხსენებენ: 1. შესწავლილ მეტყველების ნაწილებს; 2. რას ეწოდება არსებითი სახელი; 3. რა კითხვები დაესმის; 4.გაასწორებენ შეცდომებს(ვინ? და რა? კითხვების სვეტში სწორად მიუთითებენ შესაბამის არსებით სახელებს);
5.ბავშვებს ვთხოვ სათითაოდ  სწრაფად უპასუხონ  ჩემ მიერ დასმულ შეკითხვებს: - სულიერია თუ  უსულოა- ბავშვი? ბურთი? გოგონა? მინდორი? პეპელა? ფოთოლი? სოკო? ძაღლი?
6.  რამდენ საგანს აღნიშნავს მხოლობითი რიცხვი? მრავლობითი?

ვერბალური ახსნა
ვიზუალური თვალსაჩინოების გამოყენებით.
მთელი კლასი.
ვიზუალური სქემა-სლაიდი
 პროექტორი,
კომპიუტერი
8 წთ
4
აქტივობა-4  მოსმენა, კითხვა მეტყველება;
(მიზანი) კონკრეტულ მაგალითებზე დაკვირვების შემდეგ ზოგადი წესის ჩამოყალიბება.
ბავშვების ყურადღებას შევაჩერებ კომიქსზე (გვ.69), რომელშიც მოცემულია ნახატები და ტექსტები, კერძოდ, გვხვდება სიტყვა ,,დევი“ შვიდი სხვადასხვა ფორმით;
 დავსვამ შეკითხვებს და პასუხს წავაკითხებ სხვადასხვა მოსწავლეს:
-სულ რამდენი პატარა ტექსტია? (შვიდი)
-რას ამბობს დევი? (მე დევი ვარ!)
-ყვავი რას ნატრობს? (ნეტავ, დევმა გაიმარჯვოს!)
-რა იკითხა ბავშვმა პირველად? (კოპალა დევს დაამარცხებს?)
-რა უპასუხა მას დედამ? (დევის დამარცხება ძნელია!)
-რას ამბობს გაოცებული კაცი, რომელიც დევისა და კოპალას ორთაბრძოლას უყურებს? (დევით შეშინებულ ხალხს კოპალა ეხმარება!)
-ბავშვს რა აზრი აწუხებს? (კოპალამ რომ წააგოს, დევადგადაიქცევა?)
-რას ეუბნება დევს კოპალა? (დევო, მიფრთხილდი!)
კითხვა-პასუხის პარალელურად ფლიფჩარტზე ჩამოვწერ ბავშვების მიერ ამოკითხულ პასუხებს და ერთ-ერთ მოსწავლეს ვთხოვ, შვიდივე წინადადებაში იპოვოს და გახაზოს არსებითი სახელი- ,,დევი“;
შევარჩევ სხვა მოსწავლეს და ვთხოვ, ყველა ხაზგასმული სიტყვა თანმიმდევრობით წაიკითხოს (დევი, დევმა, დევს, დევის, დევით, დევად, დევო)

ამორჩევით კითხვის სტრატეგია
მთელი კლასი.
ფლიფჩარტი, მარკერი, პლაკატი,
სახელმძღვანელო-ქართული,  ნ. გორდელაძე, თ. კუხიანიძე
8წთ
5
აქტივობა-მინილექცია
,არსებითი სახელის ბრუნება“
(მიზანი)ახალი გრამატიკული მასალის ათვისება)
მოსწავლეებს ვთხოვ, ჩაიხედონ წიგნში და მოძებნონ, რა წერია კომიქსის ქვეშ და დავსვამ კითხვას:
-რა ეცვლება ბრუნებისას არსებით სახელს? (დაბოლოება)
-რამდენჯერ აბრუნებ არსებით სახელს ქართულ ენაში?
-რომელ რიცხვშია არსებითი სახელი ,,დევი“ ამ წინადადებებში?
     
კონკრეტულ მაგალითებზე დაკვირვება



ჩუმი კითხვა
მთელი კლასი.
ფლიფჩარტი, მარკერი, პლაკატი,

 5წთ
6
აქტივობა-6 ჯგუფური მუშაობა
მიზანი:ერთმანმეთის დახმარებით შეძლონ სწორად მსჯელობა; ურთიერთთანამშრომლობა.
დავალებები:
I ჯგუფი- არსებითი სახელი ,,დევი“ მხოლობითი რიცხვიდან გადაიყვანე მრავლობით რიცხვში.
II გუფი- გაასწორეთ ხაზგასმული შეცდომები
III ჯგუფი- შეუსაბამე ზმნები არსებით სახელებს
IV ჯგუფი-ჩასვით სიტყვა ,,თაგვი“ შესაბამის ბრუნვაში

ურთიერთსწავლების მეთოდი



















ჯგუფური





















ფერადი ფურცლები,
თაბახის ფურცლები, მარკერი, სახელმძღვანელო; ქართული ენა ,ნინო გორდელაძე.
თინათინ კუხიანიძე.
7წთ
7
აქტ.7. პრეზენტაცია.
(მიზანი) მოსწავლეები წარადგენენ ნამუშევრებს.


ნამუშევრების პრეზენტაცია და შეფასება





მთელი კლასი.
ადამიანური რესურსი.
3სთ
8

















აქტივობა -8 გაკვეთილის შეჯამება;
ვაჯამებ გაკვეთილს და ვეკითხები მოსწავლეებს:

·         რა შევისწავლეთ დღევანდელ გაკვეთილზე?
·         რამდენი ბრუნვაა ქართულში?
·         შესაბამისად, რამდენჯერ იცვლება დაბოლოება?
·         რომელი აქტივობა მოგეწონათ ყველაზე მეტად?
·          რა გაგიჭირდათ?

·          რაში გამოვიყენებთ?




მთელი კლასი









ადამიანური რესურსი.
3წთ



















9
აქტივობა 9 ვაფასებ მოსწავლეებს;
აქტივობა -10 საშინაო დავალება
გვ.69- წერითი დავალება N2მოცემული სიტყვების გამოყენებით შეადგენენ წინადდადებებს

ვაფასებ მოსწავლეს განმავითარებელი კომენტარით.
მთელი კლასი.
ადამიანური რესურსი.


2წთ

ხელმოწერა :
თარიღი :
 დანართი(1)
                                                                        შეფასების რუბრიკა
ჩართულობა
კრიტერიუმები
დიახ
არა
ნაწილობრივ
საგაკვეთილო პროცესში ჩართულობის ხარისხი მაღალია.ყოველთვის უსმენს და თვალყურს ადევნებს მასწავლებელს.



იჩენს ინტერესს თემისადმი. ადეკვატურად პასუხობს დასმულ შეკითხვებს.



მკაფიოდ და გასაგებად აყალიბებს აზრს.